Jak prawidłowo prowadzić live? Jakich błędów unikać? | MW Logisctic

MW Logistic
dodano: 11.07.2022r

odwiedzin: 531

5 sposobów na nowoczesną sprzedaż live

dodano: 11.07.2022r

odwiedzin: 531

5 sposobów na nowoczesną sprzedaż live

Świat pędzi do przodu, szczególnie ten wirtualny, związany z social mediami i branżą e-commerce. Popatrz jak na przestrzeni lat zmienił się komfort zakupów online. Allegro, Aliexspress, OLX, Vinted, Paczkomaty, Lodówkomaty, Glovo, Uber Eats…. Wszystko, dosłownie wszystko możesz kupić przez Internet. Bez wątpienia świat zmierza w wirtualną rzeczywistość, o której mówi twórca Facebooka Mark Zuckerberg. Nie bez powodu transmisje live są tak popularne na tym portalu. Można powiedzieć, że właśnie tam narodziła się sprzedaż live i dość prężnie się rozwija. Jest tam jeden wielki misz masz, każdy zaczął prowadzić sprzedaż na transmisji, przekrój odzieży: używanej, markowej, sportowej, eleganckiej, dziecięcej, taniej, luksusowej i wiele innych produktów.

Dlaczego transmisje sprzedażowe stały się tak popularne? Bo dają ogrom możliwości porównywalnych do tych, które będzie oferować nam wirtualna rzeczywistość Marka Zuckerberga. Skoro już wiemy, że transmisje sprzedażowe to przyszłość branży e-commerce, to należałoby się zastanowić jak nie zgubić się w tłumie konkurencji i być zawsze o krok przed wszystkimi.

Nie bój się nowoczesnych rozwiązań. Technologia jest Twoim najlepszym przyjacielem w biznesie, musisz z nią współpracować. Człowiek jest tak „skonstruowany”, że woli to, co sprawdzone i znane, ale niekoniecznie optymalne. Narzędzia technologiczne, które powstają na potrzeby obsługi sklepów, banków, urzędów mają za zadanie przyspieszyć i zoptymalizować każdy, nawet najmniejszy proces. Tak samo dzieje się w przypadku sprzedaży live. Innowacje i systemy stworzone na potrzeby obsługi sprzedaży na żywo, mają za zadanie zoptymalizować cały proces realizacji zamówienia i zaoszczędzić przy tym jak najwięcej czasu. Innymi słowy: zwiększyć wydajność i pomnożyć zyski, zatem dlaczego miałbyś nie zastosować takiej technologii w swoim biznesie?

Zainwestuj w nowoczesność!

Jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom obsługi swojej sprzedaży, to bez systemu magazynowego nie ma o czym marzyć. Bez niego nie byłoby niczego. Jest to punkt wyjściowy do wszystkich innych nowoczesnych rozwiązań, ale nie tylko…

System magazynowy, to także całkowite usprawnienie procesu przepływu produktów w Twoim sklepie, no i najważniejsze: szybka wysyłka bez pomyłek!
Jak wiadomo ludzki umysł czasem zawodzi, ale system znacznie rzadziej. Zastanów się, czy istnieje jakiś sklep (oprócz butików z Facebooka), który wysyła dziś swoje paczki bez systemu magazynowego? Mail z powiadomieniem o złożeniu zamówienia, wysyłce paczki i śledzenie jej drogi do momentu dostarczenia- to wszystko jest dzisiejszym standardem w świecie zakupów online. Dlaczego sprzedaż live miałaby nie dorównać takim standardom?

Klienci tego potrzebują, a sprzedawca potrzebuje porządku i bieżącej kontroli, aby móc zapanować nad rozwijającym się biznesem. Rynek oferuje nam aktualnie wiele możliwości. Niemal codziennie powstają nowe, innowacyjne rozwiązania w obrębie systemów do obsługi sprzedaży, jednak należy pamiętać, że sprzedaż na transmisji różni się nieco od tej standardowej sprzedaży w sieci. Nie zawsze to, co jest uniwersalne, sprawdzi się każdemu, dlatego wybierając system magazynowy należy przeanalizować go pod kątem swojego biznesu. Najlepszy będzie taki, którego obsługę i działanie dostosowano również do sprzedaży na żywo. Istnieje prawdopodobieństwo, że pomoże on uporać się z problemami, które codziennie towarzyszą sprzedawcom na Facebooku. Wybierając system, należy również zastanowić się w jakim stopniu będzie on zintegrowany z innymi rozwiązaniami wprowadzanymi w świecie sprzedaży live. Pamiętaj nie zawsze uda się wszystko ze sobą połączyć, dlatego warto poświęcić czas na poszukiwanie odpowiedniego rozwiązania.

Daj klientom więcej możliwości!

Prowadząc sprzedaż live wiesz doskonale, że dając więcej możliwości przyciągasz większą ilość klientów. Więcej kolorów, fasonów, rozmiarów… ale nie o asortyment tutaj chodzi, musisz zaoferować klientowi więcej udogodnień, aby zatrzymać go przy sobie na dłużej. Obserwując to, co dzieje się u sprzedawców na Facebooku, można wywnioskować, że klienci chcą kupować dużo i ekonomicznie, idealnym rozwiązaniem na to jest paczka zbiorcza. „Codzienna transmisja, to okazja na zamówienie czegoś jeszcze, a skoro paczka i tak jest otwarta, to nie muszę płacić za wysyłkę”- tak myśli Twój klient. Kiedy pozbawisz go tej możliwości, to prawdopodobnie nie zdecyduje się tak szybko na kolejny zakup. Dowodem jest choćby reakcja na zamknięcie paczki, ile razy zdarzyło się odczytać wiadomość od rozczarowanego klienta: „Chciałam zamówić coś jeszcze z dzisiejszej transmisji, ale skoro paczka została już wysłana, to dziękuję”.

Kompletowanie paczek zbiorczych można uznać dziś za standard, jeśli chodzi o sprzedaż live, ale warto postawić również na coś co nie jest standardowe i łatwe do powielenia. Mowa tutaj oczywiście o zapisach na listę rezerwową. Temat znany, ale nie tak często spotykany, dlaczego? Bo jeszcze niewiele osób wie jak to robić. Prowadzenie zapisów na liście rezerwowej to korzyść dla obu stron. Klient jest zadowolony z indywidualnego podejścia i wie, że ma szansę na zakup nawet, jeśli nie udało się wcześniej. Dla Ciebie jest to szansa na zwiększenie swojej sprzedaży, bo możesz ocenić jaki produkt sprzedaje się najlepiej i kupić go po prostu w większej ilości. A teraz zastanów się ilu sprzedawców na Facebooku oferuje taką opcję? Pewnie niewielu, ale ta liczba z czasem będzie się powiększać. Jeżeli chcesz prowadzić nowoczesną sprzedaż na żywo, to musisz mocno zastanowić się nad wprowadzeniem takich możliwości w Twoim sklepie.

Zadbaj o estetykę

Nic tak nie denerwuje i nie odstrasza klienta jak słaba jakość oglądanej transmisji. Pamiętaj, że codziennie setki sprzedawców próbuje swoich sił na żywo, konkurencja jest duża, a pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wszyscy jesteśmy w Internecie wzrokowcami Zastanów się czy transmisja z zamglonym obrazem, gdzie w tle widzisz porozrzucane rzeczy, jest zachęcająca? Raczej niekoniecznie. Zadbaj o odpowiednią aranżację swojej przestrzeni. W kadrze na ścianie lub na plakacie umieść grafikę swojego sklepu. Dodaj jakieś elementy, które udekorują widok, w którym się poruszasz. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Światło to zawsze połowa wizualnego sukcesu, dzięki temu dobrze widać prezentowany asortyment, ale również sam sprzedawca wygląda bardziej promiennie.

Kamerę lub telefon umieść na statywie w jednym miejscu i staraj się nią się poruszać podczas transmisji, bo to po prostu irytuje klientów i odbiera przyjemność z oglądania. Nowoczesność nie polega tylko na wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań, to Ty musisz być uosobieniem tej nowoczesności, kiedy klient to zauważy, chętniej z Tobą zostanie.

Unowocześnij zakupy na transmisji!

Innowacyjne rozwiązanie idealne dla klienta, który lubi szybkie zakupy w Internecie. Jednocześnie automatyzacja całego procesu dla Ciebie, jedyne co musisz zrobić, to pokazać produkt na transmisji i spakować paczkę. Co to oznacza? Przede wszystkim większe możliwości sprzedażowe i natychmiastową realizację zamówienia. W dzisiejszych czasach szybka płatność online to podstawa każdego sklepu. Dlaczego tak jest? Bo każdemu zależy na czasie!

Zastanów się z ilu zamówień średnio rezygnują klienci, którzy pierwszy raz robią u Ciebie zakupy? Liczą na szybką obsługę i wysyłkę, a jeśli tego nie otrzymują, to czas działa na Twoją niekorzyść. Klient może 100 razy przeanalizować zakup, a do tego brak natychmiastowego kontaktu sprawia, że nabiera wątpliwości i rezygnuje. Platformy sprzedażowe są stworzone po to, aby ułatwić klientowi cały proces zakupowy. Mówią do niego: „Chodź kliknij, zobacz jakie to proste, zaraz zamówienie będzie w realizacji, paczka już jutro trafi do Ciebie”, dzięki temu nie ma czasu na zastanowienia. Automatyzacja procesu zakupowego i wprowadzenie do biznesu nowych technologii sprawia, że Twoja firma nabiera większej wiarygodności, a co za tym idzie wzbudza zaufanie tych, którzy niekoniecznie zdecydowaliby się zrobić zakupy pierwszy raz na Facebooku.

Aktualnie na polskim jak i światowym rynku pojawia się coraz więcej platform nastawionych na sprzedaż live. W Chinach i Stanach Zjednoczonych już od dawna powstają coraz to nowsze i bardziej przyjazne dla użytkownika technologie. Te kraje wyznaczają trendy i to od nich czerpie cały świat. Z doświadczenia wiemy, że zawsze wszystko zaczyna się w Chinach. Jeśli chcesz być nowoczesnym sprzedawcą w Internecie zastanów się, czy nie warto już teraz pomyśleć o przyszłości i umieścić swoją firmę na wyższym poziomie.

Po prostu odpal autozapis!

Jeśli o tym jeszcze nie słyszałeś, to czas nadrobić zaległości. Istnieje już kilka systemów usprawniających sprzedaż live. Pamiętaj, że Twoi klienci wybrali zakupy na transmisji nie bez powodu. Po pierwsze, wiadomo, chcą przezywać te emocje związane z zakupami na żywo, ale dodatkowo oczekują indywidualnego podejścia do klienta i ułatwienia całego procesu zakupowego. Owszem, wtedy możesz postawić na wyżej wspomnianą platformę sprzedażową, ale nie każdemu będzie to odpowiadać. Część Twoich klientów to zapewne osoby niezbyt zaawansowane technologicznie, dlatego zakupy w systemie koszykowym mogą być dla nich dość problematyczne i zniechęcające.

Jeśli tradycjonaliści wolą zostać przy starym systemie zakupów, należy im to ułatwić, a nie utrudnić. Zastanawiasz się pewnie, czy w takim razie autozapis sprzedaży na transmisji ma sens, skoro nic ma się nie zmieniać? Jak najbardziej! Bo tutaj chodzi o Twój czas! System karteczkowy odszedł już do lamusa, jeśli chcesz być nowoczesnym sprzedawcą, nawet sobie o nim nie przypominaj! Spisywanie zamówień do tabelki Excela również zostało w tyle! Odpowiedni autozapis to oszczędność czasu i innowacja dla Ciebie, ale niezmienny komfort zakupów dla Twojego klienta. Chcesz zoptymalizować sprzedaż w swoim sklepie? Daj klientom kilka możliwości! Tym, którzy wolą samoobsługę i wirtualny koszyk, sprzedawaj na odpowiedniej platformie. Z kolei tradycjonalistom pozostaw niezmienny system, a sobie zagwarantuj spokój, wygodę i czas.

Podsumowanie

Nowoczesność sprzedaży live nie zaczyna się w pixelach aparatu i nie kończy na dostępności najnowszych modeli z hurtowni. Nowoczesność sprzedaży live, to przyszłościowe podejście do całego procesu obsługi i zakupów na transmisji. To nie tylko zadowolenie klienta, to przede wszystkim ułatwienie sobie pracy, zredukowanie czasu poświęconego na bezsensowne działania i zwiększenie swoich możliwości sprzedażowych. Nowoczesny sprzedawca zawsze myśli o rozwoju i doskonaleniu, śledzi trendy, korzysta i testuje nowe rozwiązania po to, aby kiedyś nie zostać w tyle. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aktualnych rozwiązań w świecie sprzedaży na żywo, to możesz zapoznać się z naszymi propozycjami. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, która całkowicie skupiła się na potrzebach wynikających ze sprzedaży na transmisji. Nie wiesz jak zacząć rozwijać swój sklep? Napisz do nas, a my postaramy się pomóc.