Powiadomienia, BOT na messengerze – dlaczego są takie ważne?

MW Logistic
dodano: 03.02.2023r

odwiedzin: 629

Jak wykorzystać powiadomienia na Messenger?

dodano: 03.02.2023r

odwiedzin: 629

Jak wykorzystać powiadomienia na Messenger?

Co to są powiadomienia?

Cofnijmy się w czasie, kiedy nie było jeszcze smartfonów, komputerów i życie wyglądało trochę inaczej. Wyobraź sobie życie Twojej klientki: wstaje rano, wykonuje poranną toaletę, robi śniadanie i nagle słyszy dzwonek do drzwi. Biegnie, ile sił w nogach, bo to listonosz, który w każdy poniedziałek przynosi gazetkę reklamową. Z broszury jaką otrzymała dowiaduje się, że na sąsiedniej ulicy już za kilka dni odbędzie się wielka wyprzedaż w jej ulubionym sklepie odzieżowym. Teraz może zaplanować ten dzień w taki sposób, aby móc się tam zjawić i nie przegapić najlepszych okazji!

A teraz przenieśmy się do teraźniejszości. Twoja klientka wstaje rano, ale nieco później, niż planowała, bo włączyła drzemkę w telefonie około 5 razy. W pośpiechu wykonuje poranną toaletę, jednocześnie próbując włożyć na siebie ubranie, a jeszcze trzeba wyprawić dzieci do szkoły. Sprawdza godzinę na ekranie telefonu- już się nie wyrobi, nagle przychodzi wiadomość na messengera: “Dziś transmisja wyprzedażowa o godzinie 20:00! Pozbywamy się połowy magazynu! Nie możesz tego przegapić!”. Myśli: “Fantastycznie! Dzisiaj robię zakupy! Muszę tylko wcześniej położyć dzieci spać, albo zlecić to mężowi, o 20:00 siadam z telefonem na kanapie!”.

Nie doszłoby do tego, gdyby Twoja klientka nie zapisała się na listę odbiorców powiadomień. Nie przyszłaby wiadomość, klientka nie dowiedziałaby się o wyprzedaży, bo Twój post umieszczony na fanpage’u mógłby się nie wyświetlić na jej tablicy. Nie zaplanowałaby dnia tak, aby być o 20:00 na transmisji… Jednym słowem STRACONY KLIENT!

Jaką rolę odegrało tutaj powiadomienie?

W tym przypadku rola powiadomienia była czysto sprzedażowa. Wysłana wiadomość o transmisji wyprzedażowej zachęciła klientkę do wejścia i być może dokonania zakupu.

Jednak powiadomienia można wykorzystać również do podtrzymywania kontaktu z klientami, do przypominania im o sobie. To Ty ostatecznie decydujesz, co chcesz przekazać odbiorcom za pomocą powiadomienia.
Może to być informacja o: 

 • nowej dostawie towaru, 
 • wrzuconych rolkach sprzedażowych na fanpage, 
 • przypomnienie o opłacaniu zamówień,
 • informowanie o zamykaniu paczek zbiorczych,
 • informowanie klientów o przerwie w sprzedaży z powodu urlopu,
 • informowanie klientów o powrocie z urlopu i wznowieniu sprzedaży.

Dlaczego warto mieć powiadomienia?

Powiadomienia, to najintymniejsza forma komunikacji z klientami. Idealny wręcz sposób, aby trafić do Twojej grupy odbiorców i mieć pewność, że otrzymali informację. W dzisiejszych czasach nie możemy niestety polegać na samym algorytmie Facebooka, bo wiesz doskonale, że jest on tak naprawdę nieprzewidywalny. Twoje klientki oczekują spersonalizowanego przekazu oraz poczucia, że się nimi interesujesz, dbasz, zabiegasz o uwagę. Idealnym narzędziem do tego są właśnie powiadomienia. Badania jednoznacznie wskazują, że stawiamy dziś na komunikację spersonalizowaną i w ciągu kolejnych kilku lat ten trend się utrzyma.

Do czego możesz wykorzystać powiadomienia?

Tak jak już wyżej wspomniano, powiadomienia służą przede wszystkim do wysyłania różnych treści informujących klienta o Twoich działaniach, ale sama idea powiadomień, to także:

 • Zaistnienie w świadomości odbiorcy- na pewno znasz hasło “zapisz się i…” nie przegap żadnego wydarzenia, bądź na bieżąco, itp. Kiedy już skusisz odbiorcę do zapisania się na listę subskrybentów, pozwalasz mu poznać siebie, swój sklep i ofertę. Nie ma tutaj jakiegoś skomplikowanego algorytmu, który wyświetli, bądź nie wyświetli informacji, jaką chcesz przekazać. Masz pewność, że na liście znajdują się tylko osoby, które naprawdę zainteresowały się Twoją ofertą.
 • Większa częstotliwość informowania o sprzedaży- wiele przeprowadzonych badań konsumentów potwierdziło, że aby dokonać zakupu w danym sklepie internetowym, klient musi obejrzeć ofertę kilka razy. Owszem, na transmisji sprzedażowej działa to nieco inaczej, ale dopiero wtedy, kiedy odbiorca JUŻ w niej uczestniczy. Pozostaje więc kwestia, jak go do tego zachęcić? Im większa częstotliwość wysyłania komunikatów, tym większa szansa na konwersję, czyli w tym przypadku wejście na transmisję.
 • Stały kontakt- regularne informowanie swoich odbiorców, pozwala zbudować silną więź, zaistnieć w świadomości i  kojarzyć się z konkretnym tematem, np. odzież plus size.
 • Personalizacja komunikacji- personalizacja to obecnie bardzo silny trend. Twoi odbiorcy nie chcą być masą, chcą być dostrzeżeni i traktowani wyjątkowo. Wiesz o tym doskonale prowadząc transmisje sprzedażowe i obsługując klientki na messengerze. Nie masz takiej mocy, aby każdej klientce napisać prywatną wiadomość z informacją, zajęłoby to wieki. Możesz jednak skorzystać z powiadomień i zrobić niewykonalne w kilka minut, a efekt będzie ten sam.
 • Ruch na stronie www lub w sklepie internetowym- powiadomienia możesz wykorzystać tak naprawdę do wszystkiego. Jeśli z transmisjami sprzedażowymi nie jest Ci po drodze i skupiasz się jedynie na swoim sklepie internetowym, to powiadomienia będą idealnym rozwiązaniem. Przykładowo, jeśli chcesz potraktować wyjątkowo swoich klientów, możesz wysłać w powiadomieniu kod rabatowy do wykorzystania w koszyku zakupowym. To sprawi, że wszyscy zapisani subskrybenci poczują się wyjątkowo, a nowi odbiorcy zyskają motywację do zapisania się na listę.

 

Podsumowanie

Sposobów na wykorzystanie powiadomień w Twoim biznesie jest naprawdę wiele. Powiadomienia nie są tylko dla tych, którzy prowadzą sprzedaż na Facebooku, ale dla wszystkich, którzy zajmują się sprzedażą online. W dzisiejszych czasach trzeba walczyć o uwagę odbiorców, przypominać o sobie, dawać coś, co choć na chwilę wzbudzi ich zainteresowanie. Konkurencja już jest spora, a na rynku pojawia się coraz więcej sklepów, bo jak pokazała nam pandemia- ludzie cenią sobie wygodę i zakupy bez wychodzenia z domu.